Održan društveni dijalog „Modeli podrške deci i mladima sa intelektualnim teškoćama“

  • NASLOVNA
  • BLOG
  • Održan društveni dijalog „Modeli podrške deci i mladima sa intelektualnim teškoćama“

Održan je društveni dijalog „Modeli podrške deci i mladima sa intelektualnim teškoćama“ u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i udruženja „Deca bez granica“, 27. novembra 2024. godine. Ovaj događaj predstavlja i nastavak aktivnosti projekta “Beograd – inkluzivni grad” koji finansiraju Evropska unija i Austrijska razvojna agencija u okviru WeBER programa Centra za evropske politike i partnera (TEN). Zahvaljujemo se svim govornicima i izlagačima: Ministru za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislavu Žigmanovu, Prof. dr Rejhanu Kurtoviću državnom sekretaru, Nikoli Bertoliniju, iz Delegacije Evropske unije u Srbiji, Biljani Barošević, pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Narodnoj poslanici i članici Odbora za zdravlje i porodicu Narodne skupštine Republike Srbije dr Lidiji Šarac, Doc. dr Snežani Vuković pomoćnica ministra prosvete, prof. dr Nebojši Tasiću posebnom savetniku ministra zdravlja, dr. Jeleni Đorđević direktorki Klinike za neurologiju i psihijatriju dece i omladine, dr. Aleksandri Rabrenović i mr. Tijani Malezić Repajić predstavnicama udruženja “Dece bez granica” i svim ostalim učesnicima, predstavnicima saveza i udruženja.

Svi učesnici društvenog dijaloga su saglasni da su deca i mladi sa intelektualnim teškoćama posebno ranjiva grupa kojoj je potrebna značajna društvena podrška u cilju ostvarivanja Ustavom Republike Srbije zagarantovanog prava na dostojanstven život. Za adekvatan i efikasan odgovor na sve izazove u ovoj borbi, nužno je uspostaviti koordinaciju svih instucija na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou.

Učesnici društvenog dijaloga iskazuju spremnost da u okviru svojih nadležnosti doprinose kontinuiranom jačanju resursa i umrežavanju stručnjaka u cilju boljeg razumevanja položaja i potreba dece i mladih sa intelektualnim teškoćama u oblasti socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstvene zaštite, rada i zapošljavanja.

Učesnici društvenog dijaloga podržavaju  razvoj usluga socijalne zaštite (usluga ličnog pratioca,personalnog asistenta, osnivanje inkluzivnih centara, stanovanje uz podršku i dr.), unapređenje obrazovanja kroz jačanje inkluzije i uvođenje posebnih programa obrazovanja za decu sa težim oblicima intelektualnih teškoća uz pomoć asistivnih tehnologija kao i razvoj kvalitetne i adekvatne zdravstvene zaštite kroz podizanje svesti pedijatara o dijagnostici poremećaja spektra autizma  i intelektualnih teškoća i omogućavanja refundacije troškova defektoloških i drugih tretmana.

 

Previous Post

Leave A Comment